Intolerancia laktózy
/Laktóza alebo mliečny cukor je disacharid, ktorý tvorí 2-8 % pevných látok v mlieku./
Laktáza /enzím/, ktorý má za úlohu štiepiť zložený mliečny cukor na jednoduché zložky, ktoré telo na rozdiel od ich zloženej formy ľahko strávi. Schopnosť organizmu produkovať enzým laktáza však môže s pribúdajúcim vekom prirodzene klesať.
Aké sú symptómy intolerancie na laktózu?
nafukovanie
bolesti a kŕče brucha
pálenie žáhy
hnačka
Tieto symptómy sa u osôb s intoleranciou laktózy väčšinou prejavia do dvoch hodín od konzumácie mliečnych výrobkov. U každého jedinca však môže byť ich výskyt, priebeh a intenzita rôzne. U niekoho sa prejaví len jeden u niekoho viaceré. To je aj dôvod prečo väčšina ľudí ani netuší, že príčinou ich nešpecifických tráviacich ťažkostí je intolerancia laktózy.
Príznaky neznášanlivosti mliečneho cukru navyše závisia od množstva konzumovaného mliečneho cukru a tiež od stupňa laktózovej intolerancie - prahu, do ktorého tolerujete mliečny cukor. Len keď prekročíte svoju prahovú dávku mlieka v potrave, rozvinú sa niektoré z vyššie popísaných symptómov.
Ako zistím či mám intoleranciu na laktózu?
Intolerancia laktózy sa dá zistiť niekoľkými spôsobmi. Váš lekár Vám ju vie zistiť z krvi, alebo pomocou analýzy dychu po požití laktózy. Existuje však aj jednoduchý a dostatočne spoľahlivý test, ktorý si môžete urobiť doma sami. Po niekoľkých dňoch kedy vylúčite zo stravy mlieko a mliečné jedlá, urobte si test najlepšie cez voľný deň. Na lačno vypite 3-4 dcl mlieka. Ak do dvoch hodín pocítite niektorý zo symptómov, je vysokopravdepodobné, že trpíte intoleranciou laktózy. Pozor! Intoleranciu laktózy nie je možné zamieňať s alergiou na mliečne bielkoviny.
Aký je výskyt intolerancie na laktózu?
Ľudské telo je geneticky naprogramované tráviť mlieko počas ranného detstva v čase dojčenia, kedy je úroveň produkcie laktázy v organizme na najvyššej úrovni. Po tomto období prichádza prirodzený útlm produkcie enzýmu laktázy. Intolerancia laktózy je úplne bežný stav, ktorý spravidla postupne prichádza s pribúdajúcim vekom. V stredo a východoeurópskych krajinách je 10-20% populácie s rôznym stupňom neznášanlivosti mliečneho cukru. Veľmi vzácne sa môže vyskytnúť ako vrodený stav.
Kde všade nájdeme laktózu?
Jediným prirodzeným zdrojom laktózy je mlieko vo všetkých formách a následne mliečne výrobky ako napr. syry, jogurty, tvaroh, smotana, maslo, pudingy, zmzliny, nanuky apod. Obsah laktózy v týchto potravinách býva rôzny, no je užitočné vedieť, že najlepšie sú tolerované produkty, ktoré prešli kvasným procesom, ako napr. jogurt a niektoré druhy syrov.
Osoby s nízkym prahom tolerancie laktózy by však mali pozorne sledovať etikety na výrobkoch, pretože laktóza býva pridávaná aj do hotových výrobkov ako napr:
pekárenské výrobky, cereálie, pizza
paštéty, dresingy, instantné polievky
margaríny
cukrovinky a čokolády
Tiež je dôležité si všímať príbalové letáky liekov, pretože asi 20% z nich obsahuje laktózu.
Ak aj vy ste po konzumácii mlieka doposiaľ zažívali podobné pocity, je pravdepodobné, že trpíte niektorým zo stupňov intolerancie laktózy. Nezúfajte však. Odteraz pre Vás existuje riešenie - LAKTAZAN tablety ku každému mliečnemu jedlu, alebo LAKTAZAN kvapky pre domácu prípravu bezlaktózového mlieka s ktorými ušetríte až 50% oproti kupovanému bezlaktózovému mlieku!
Zdroj: www.laktazan.sk